Pozdrav, kako čuvati inzulin tijekom ljetnih mjeseci i na putovanjima, te kako osigurati da ostane djelotvoran?
Inzulin je kategoriziran kao “proizvod hladnog lanca” jer gubi snagu kada je izložen toplini ili kada je zamrznut. Stoga inzulin koji još nije otvoren treba čuvati u hladnjaku na temperaturi u rasponu od 2-8°C do isteka roka trajanja. Nikada ne koristite inzulin koji je bio zamrznut.
Imajte na umu da temperature hladnjaka variraju i da se jako razlikuju između odjeljaka u istom hladnjaku. Ako mislite da vam je hladnjak možda previše hladan, provjerite s posebnim termometrom i poduzmite potrebne mjere.
Nakon prvog otvaranja ili ako se nosi kao rezervni, inzulin se može čuvati na temperaturi od 2°C-30°C, ali se tada treba upotrijebiti unutar 28-42-56 dana, ovisno o proizvodu. Ubrizgavanje hladnog inzulina može biti bolno. Kako bi se to izbjeglo, predlaže se čuvanje inzulina kojeg koristite na sobnoj temperaturi.
Inzulin je također osjetljiv na visoke temperature, stoga ga nemojte ostavljati vani na velikoj vrućini ili izlagati sunčevoj svjetlosti. To bi se moglo dogoditi ljeti, pogotovo ako ostavite inzulin u automobilu nekoliko sati ili ako držite rezervni uzorak inzulina u pretincu za rukavice automobila. Ako je inzulin predugo izložen vrlo visokim kao i vrlo niskim temperaturama – čak i samo 60 minuta – može se vrlo brzo razgraditi, do te mjere da nema stvarnog utjecaja na šećer u krvi.
Zbog toga je iznimno važno voditi računa o tome kako i gdje držite otvoreni inzulin. Za ljetnih mjeseci možete koristiti jednostavnu torbicu (etui) namijenjenu za čuvanje inzulina s gelom koji vrši funkciju hlađenja do čak 45 sati.