Pravilno injiciranje inzulina: Savjeti i preporuke za sigurnu primjenu

Inzulin se čuva u jednostavnoj torbici

Inzulin je ključan lijek za osobe s dijabetesom, ali pravilno injiciranje inzulina bitno je kako bi se osigurala optimalna apsorpcija i izbjegle komplikacije. U ovom članku proći ćemo kroz sve aspekte pravilnog injiciranja inzulina, od odabira mjesta injekcije do tehnike ubrizgavanja. Ovi savjeti temelje se na preporukama stručnjaka s portala www.fit4diabetes.com i www.fitter4diabetes.com, te su pripremljeni u suradnji s Hrvatskim društvom za endokrinologiju i dijabetologiju Hrvatskog liječničkog zbora.

Na koja mjesta možete ubrizgati inzulin?

Inzulin se može injicirati na bilo koje mjesto ispod kojeg se nalazi masno tkivo. Najčešće preporučena mjesta uključuju:

  • Trbuh – najčešće korišteno mjesto zbog dobre apsorpcije.
  • Stražnjica (gornji vanjski kvadrant) – također pogodno mjesto za injekciju.
  • Vanjska strana natkoljenice (gornja trećina) – dobro mjesto za injekciju.
  • Vanjska strana nadlaktice (srednja trećina) – ovdje je potrebno paziti jer se ne može lako dosegnuti s obje ruke, pa je potrebna pomoć druge osobe ako se koriste igle duljine 6 mm.

Na što treba paziti pri odabiru mjesta za ubrizgavanje?

  • Redovita promjena mjesta injekcije – kako bi se izbjeglo oštećenje tkiva.
  • Izbjegavajte injekcije u ožiljke, madeže, tetovaže ili promijenjeno tkivo – kao što su upale, otoci ili lipohipertrofija.
  • Najmanje 2 cm razmaka od pupka – kako bi se osigurala pravilna apsorpcija.

Preporučuje se korištenje jednog kvadranta po tjednu, s kruženjem u istom smjeru (u smjeru kazaljke na satu ili suprotno). Unutar jednog kvadranta, injekcije trebaju biti razmaknute najmanje 1 cm kako bi se izbjegle opetovane ozljede tkiva.

Što je lipohipertrofija i kako je izbjeći?

Lipohipertrofija je otvrdnuće potkožnog masnog tkiva, koje je najčešće uzrokovano ubrizgavanjem inzulina uvijek u isto mjesto ili korištenjem već upotrijebljenih pen igala. Ovo promijenjeno tkivo može uzrokovati nepredvidljivu apsorpciju inzulina, što može dovesti do potrebe za povećanjem doze.

Lipohipertrofija
Lipohipertrofija

Prije svake injekcije pregledajte i opipajte mjesto injekcije kako biste osigurali da nema znakova lipohipertrofije ili drugih promjena tkiva.

Kako pripremiti mjesto za injekciju?

  • Očistite mjesto injekcije – ako mjesto nije čisto, operite ga sapunom i vodom. Ako koristite alkohol, pričekajte da se mjesto potpuno osuši prije injekcije.
  • Svaki put koristite novu iglu – kako biste izbjegli infekcije i oštećenje tkiva.

Dužina igle za injekciju

Nema klinički opravdanog razloga za korištenje igala duljih od 6 mm. Igle duljine 4–6 mm smatraju se najsigurnijim izborom za odrasle i djecu, bez obzira na dob, spol, rasu ili indeks tjelesne mase (ITM).

  • Kod odraslih – igle duljine 4, 5 ili 6 mm mogu se koristiti pod kutom od 90 stupnjeva, bez potrebe za kožnim naborom, osobito ako se koriste 4 mm igle.
  • Kod mršavih osoba ili kod korištenja igala duljine ≥ 6 mm – potrebno je podići kožni nabor kako bi se izbjegla intramuskularna injekcija.

Pravilna tehnika ubrizgavanja inzulina

Inzulin uvijek treba ubrizgati u potkožno masno tkivo, između površine kože i mišića. Injekcija u masno tkivo omogućuje pravilnu raspodjelu i apsorpciju inzulina u krv. Ako se inzulin ubrizgava u gornji sloj kože ili mišić, djelovanje inzulina može biti nepredvidljivo, što može dovesti do oscilirajućih vrijednosti šećera u krvi.

Koraci za pravilno ubrizgavanje:

  1. Brzi ubod igle u kožu – ubodite iglu brzim pokretom.
  2. Polako injicirajte – pritisnite gumb za doziranje do kraja i polako ubrizgajte inzulin.
  3. Držite gumb pritisnutim 10 sekundi – kako biste osigurali da se cijela doza ubrizga i izbjegli curenje lijeka. Kod većih doza, možda ćete morati brojati duže od 10 sekundi.
  4. Izbjegavajte masažu mjesta aplikacije – masaža može ubrzati apsorpciju, ali obično se ne preporučuje.

Nakon injekcije:

  • Igle odmah odvojite od brizgalice i sigurno zbrinite – kako biste spriječili ulazak zraka u inzulinski uložak i curenje inzulina.
  • Brizgalicu čuvajte na temperaturi do 30°C – nakon što je počnete koristiti, možete je čuvati do 28 dana. Neupotrijebljene brizgalice čuvajte u hladnjaku na temperaturi od 2–8°C.

Savjeti za manje bolne injekcije

  • Čuvajte inzulin na sobnoj temperaturi – hladan inzulin može uzrokovati veću bol pri injekciji.
  • Ako koristite alkohol, pričekajte da se mjesto osuši – kako biste izbjegli iritaciju.
  • Izbjegavajte injiciranje u korijen dlake – kako biste smanjili bol.
  • Koristite kraće igle manjeg promjera – one su manje bolne.
  • Svaki put koristite novu iglu – kako biste izbjegli bol i oštećenje tkiva.

Zaključak

Pravilno injiciranje inzulina ključno je za uspješno upravljanje dijabetesom. Redovita promjena mjesta injekcije, korištenje odgovarajućih igala i pravilna tehnika ubrizgavanja osiguravaju optimalnu apsorpciju inzulina i smanjuju rizik od komplikacija. Slijedeći ove preporuke, možete osigurati sigurnu i učinkovitu primjenu inzulina.

Za više informacija posjetite www.fit4diabetes.com i www.fitter4diabetes.com.

Podijeli odgovor