1. Osigurajte dovoljno lijekova i pomagala
Osigurajte dovoljnu količinu lijekova i pomagala kao što su trakice za mjerenje šećera i ketona dok vaš liječnik ne radi. Ukoliko putujete, osigurajte dodatnu količinu lijekova i pomagala za slučaj ako se npr. let odgodi i putovanje produži. Na put je pametno ponijeti svoju hranu kako bi izbjegli konzumiranje hrane bogate ugljikohidratima tijekom putovanja.
2. Koristite manji tanjur za manje porcije
Koristite manji tanjur kako bi vaša porcija bila manja. Uvijek je korisno služiti se metodom dijabetičkog tanjura (1/2 tanjura neškrobno povrće (npr. lisnato povrće), ¼ meso/riba, ¼ ugljikohidrati).
3. Preskočite ugljikohidrate za komad deserta
Ako želite pojesti komad omiljenog deserta, preskočite ugljikohidrate (npr. kruh, krumpir, tjesteninu, rižu) iz glavnog jela. Zapamtite da deserti sadrže puno ugljikohidrata tako da je važno pojesti samo malu porciju deserta.
4. Zamijenite namirnice za zdraviju verziju
Ako kuhate, pokušajte zamijeniti neke namirnice najdražih jela s namirnicama koje sadrže manje ugljikohidrata (npr. krumpir pire zamijenite pireom od cvjetače). Izbjegavajte umake na bazi vrhnja, oni dodaju puno kalorija jelu. Cilj je održati tjelesnu težinu tijekom blagdana jer porast tjelesne težine pogoršava regulaciju šećerne bolesti.
5. Donosite vlastito jelo na druženja
Predložite da na druženje donesete jelo ili desert koji će moći jesti i ostali, a koje se uklapa u vaš plan obroka.
6. Provjerite jelovnik prije odlaska u restoran
Ako idete u restoran, unaprijed provjerite postoji li objavljen jelovnik na internetu kako bi mogli izabrati što ćete jesti te predvidjeti koliku dozu inzulina morate dati za obrok. Ukoliko je poslužen švedski stol, pogledajte što se sve nudi prije nego napunite tanjur. Na taj način ćete izabrati što stvarno želite jesti, a što možete ostaviti po strani.
7. Saznajte što će biti posluženo na domjencima
Ako idete u goste ili na domjenak, pokušajte saznati što će od hrane biti posluženo i kada. Ukoliko se isto ne uklapa u vaš dnevni raspored, pojedite manji obrok kod kuće kako ne bi došli gladni na druženje i kako bi izbjegli prejedanje.
8. Nemojte preskakati obroke
Nemojte preskakati obroke kako bi napravili mjesta za obilniji ručak ili večeru. Na taj način ćete biti jako gladni i vrlo vjerojatno pojesti više nego što planirate. S druge strane, ako u terapiji imate lijekove kao što su derivati sulfonilureje ili inzulin, preskakanje obroka može dovesti do hipoglikemije.
9. Budite fizički aktivni
Budite fizički aktivni! Fizička aktivnost će pomoći održati dobru regulaciju šećerne bolesti u vrijeme kada više jedete.
10. Pazite na pića koja konzumirate
Pića mogu biti glavni izvor „skrivenih“ kalorija i dodanih šećera. To je zato što pića nisu zasitna kao hrana pa nismo svjesni koliko kalorija i dodanih šećera konzumiramo. Nemojte zaboraviti piti vodu.
11. Pijte alkohol umjereno
Alkohol može izazvati hipoglikemiju. Najbolje je ne konzumirati alkohol! Ako pijete, pijte umjereno.
Mirjana Đukić, dr.med